wtorek, 22 października 2019

Prywatne Halloween w kilku zdaniach #1 – "Nosferatu – symfonia grozy"
Ekspresjonistyczne dzieło Murnaua, jeden z pierwszych horrorów w historii kinematografii. Film oparty na motywach powieści Brama Stokera. Wdowa po pisarzu nie zgodziła się na wyświetlanie filmu. Sąd nakazał zniszczyć wszystkie jego kopie, jednak kilka z nich ocalało. 

Dzieło znalazło się na utworzonej z okazji stulecia kina Watykańskiej liście 45 filmów fabularnych o szczególnych walorach religijnych, moralnych i artystycznych. 

Max Schreck, aby lepiej wczuć się w rolę, właściwie nie zdejmował kostiumu i spał w drewnianym pudle na wzór trumny. 
Aktor, który zagrał wampira na tyle sugestywnie, iż zaczęto dość powszechnie wierzyć, że rzeczywiście nim jest, grywał potem niewielkie role w dramatach i komediach. Kontynuował również przygodę z teatrem. 
Murnau robił wielką karierę w USA. 

Moje DVD to wersja dwupłytowa, zawierająca film w wersji oryginalnej – czarno-białej, oraz w sepii. Ponadto m. in. trailer Cienia wampira, szkice, rysunki i plakaty oraz komentarze do nich.

Sprawdź też: Wszystkie twarze wampira. Wybór filmów #1 Do 1945
1 komentarz:

  1. 28 year-old Physical Therapy Assistant Deeanne Durrance, hailing from Sault Ste. Marie enjoys watching movies like Body of War and Digital arts. Took a trip to Gondwana Rainforests of Australia and drives a LS. sprobuj tutaj

    OdpowiedzUsuń