niedziela, 10 września 2017

Wszystkie twarze wampira. Wybór filmów #7 Od 2006 do 2010

Frostbiten 2006

Annika przeprowadza się z córką do niewielkiej miejscowości na północy, gdyż podejmuje pracę w tamtejszym szpitalu. Jeden z lekarzy prowadzi badania nad dzieckiem, które okazuje się wampirem. Na imprezie, na którą udaje się córka Anniki, pojawiają się czerwone pigułki skradzione ze szpitala. 
Film śmieszny jako horror, straszny jako komedia. 
Wyprodukowany w kooperacji szwedzko-rosyjskiej. 

Istota doskonała 2006

Wydawać by się mogło, że jeszcze jeden film o "zachwianej koegzystencji ludzi i wampirów" można sobie bez żalu odpuścić. Rzeczywiście, fabuła może nie jest wyjątkowo oryginalna, ale świat w jakim została osadzona – jak najbardziej. Historia rozgrywa się w alternatywnych latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku, w mieście nieco przypominającym Londyn tamtego okresu, nieco Gotham City, w którym gospodarzami są wampiry, tworzące coś w rodzaju organizacji naukowo-religijnej. 
Film kręcony w Nowej Zelandii. 

Underworld: Ewolucja 2006

Kolejna część gotyckiego horroru i nowoczesnej baśni w jednym. Epickie pojedynki, romanse, sensacja i groza, a wszystko to poprzetykane błędami i nielogicznościami. Film dobrze wygląda i dostarcza rozrywki. To by było na tyle. 

Dracula 2006

Brytyjski film telewizyjny o idiotycznej fabule. 
Pewien londyński arystokrata dziedziczy po ojcu syfilis. Wszystkie środki medyczne zawodzą, więc bohater postanawia poprosić o pomoc okultystę, Alfreda Singletona. Ten wpada na pomysł, żeby za pomocą rytuałów przywołać do Londynu Draculę, który RZEKOMO dysponuje mocą zdolną uzdrowić lorda Holmwooda. Holmwoodowi oczywiście nie przychodzi do głowy, iż sprowadza na siebie, swoich bliskich i prawdopodobnie na całe miasto ogromne niebezpieczeństwo. 

Brotherhood of Blood 2007

Jeszcze jedna wampiryczna chała. 
Łowcy wampirów chcą uratować swojego towarzysza. W tym celu zapuszczają się pod ziemię, do samego gniazda krwiopijców. 
Film lepiej omijać szerokim łukiem. 
Pashek (Sid Haig) to niestety nie kapitan Spaulding (Dom tysiąca trupów, Bękarty diabła). 

30 dni mroku 2007

Akcja ma miejsce w miasteczku Barrow na Alasce, gdzie raz do roku zmrok zapada na trzydzieści dni. Istny wampirzy raj. Krwiopijcy urządzają sobie miesięczne harce. Przeciwstawić się im próbują nieliczni, którzy ocaleli, na czele z szeryfem oraz jego byłą żoną. 
Ekranizacja komiksu Steve'a Nilesa i Bena Templesmitha. 

Zmierzch 2008

Pierwsza część serii z gatunku tych, które się kocha albo nienawidzi. 
Adaptacja książki Stephenie Meyer. 
Film skierowany głównie do młodzieży. 
Isabella aka Bella Swan (po polsku to będzie "Piękny Łabędź"...), nieśmiała i zagubiona nastolatka, zakochuje się w przystojnym i czarującym wampirze. 
Nudy i lukier. Może gdybym miał 12 – 14 lat mniej... 

Pozwól mi wejść 2008

Małe skandynawskie arcydziełko. 
Bohaterami są dwunastoletni Oscar i tajemnicza dziewczynka imieniem Eli, która, jak się okazuje, jest wampirem. 
Film piękny, ale i moralno-emocjonalnie dość "lepki", naładowany symboliką nie dla każdego widza łagodną. Wampir jako metafora obcości/alienacji to nic nowego, jednak wampir-dziewczynka u progu dojrzewania to już inna sprawa. Bohaterowie są jeszcze dziećmi, ale z przebłyskami świadomości, dorastające seksualnie i emocjonalnie. 
Oscar jest nękany w szkole. Spokojny i bezbronny, nosi głęboko w sobie ogromny ładunek gniewu. Fantazjuje o morderstwie. Przyjaźń z dziewczynką-wampirem wzmacnia go i daje pewność siebie, zapoczątkowuje przemianę w mężczyznę. 
Eli to zaprzeczenie dorastającej dziewczynki. Jest zamkniętą w młodym ciele, doświadczoną istotą, walczącą z żądzą krwi. 
Obraz na podstawie powieści Johna Ajvide Lindqvista. 
Polecam tym, którzy szukają filmu o wampirach innego niż epileptyczne, nie dające chwili na oddech hollywoodzkie produkcje. 

Transylmania 2009

Grupa amerykańskich studentów wybiera się na wymianę do Transylwanii. Komentarz zbędny. 
Film miał być chyba w założeniu pastiszem. Otóż jest to pastisz znośny po mocnym sześciopaku. A i to może się okazać za mało. 

Koszmar 2009

Członkowie grupy rockowej za wszelką cenę pragną sukcesu. Po jednym z występów kontaktuje się z nimi producent muzyczny z propozycją udziału w show o wampirach. Marzenie muzyków spełnia się, kiedy wokalistka zostaje przemienione w wampirzycę. 
W filmie wzięły udział gwiazdy muzyki rockowej, takie jak Iggy Pop, Alice Cooper czy Dimitri Coats. 
Bardziej komedia muzyczna z domieszką makabry niż pełnokrwisty horror. 

Daybreakers – Świt 2009

Wampiry hodują ludzi tak jak obecnie ludzie hodują zwierzęta. Eleganccy krwiopijcy, przedstawiciele cywilizacji, człowieka traktują jak pokarm. Jednak pokarmu zaczyna ubywać. Wśród wampirów pojawiają się obrońcy ostatnich ludzi. 
Występują między innymi Ethan Hawke i Willem Dafoe. 

Zmierzch: Księżyc w nowiu 2009

Druga część sagi. 
Film o seksualności nastolatek.
Bella ma osiemnaście lat i cierpi. Cierpi i cierpi. Bo porzucił ją Edward. Bo szuka pocieszenia u wilkołaka Jacoba. Bo wpada między młot a kowadło, czyli zakochanego wampira i zakochanego sierściucha. Sytuacja niezwykle przyjemna mimo dyskomfortu związanego z koniecznością wyboru. 


House of the Wolf Man 2009

Czarno-biały film grozy inspirowany produkcjami wytwórni Universal Pictures z lat trzydziestych i czterdziestych. 
Doktor Reinhardt zaprasza do swojego zamku gości, spośród których ma wyłonić dziedzica jego majątku. Zaproszeni nie zdają sobie sprawy z tego,  że zostają wplątani w grę polegającą na eliminowaniu kolejnych kandydatów. Zamek, który staje się ich więzieniem, pełen jest stworów, a wśród nich znajdują się oczywiście wilkołak, Drakula i potwór Frankensteina. 
W roli Beli Reinhardta wystąpił Ron Chaney, wnuk słynnego Lona Chaneya Juniora, gwiazdy filmów tego typu sprzed dziesięcioleci. 

Asystent wampira 2009

Całkiem przyjemny film przygodowy z dużą dawką humoru. 
Darren podczas pokazu dziwaków spotyka mężczyznę. Ten okazuje się być wampirem. Kiedy zmutowany pająk, którego Darren ukradł, kąsa jego kolegę, chłopak, aby go ratować, podpisuje pakt z krwiopijcą, porzuca swoje dotychczasowe życie i rusza w drogę z Cirque du Freak. 

Underworld: Bunt Lykanów 2009

Film o początkach konfliktu między Handlarzami Śmiercią a Lykanami.
Wczesne średniowiecze. Lucian, młody Lykanin, gromadzi wilkołaki w celu powstania między Viktorowi, okrutnemu przywódcy wampirów. Lucianowi pomaga kochanka, Sonja, córka Viktora. 
Niepowtarzalny, mroczny nastrój i naprawdę niezłe sceny walk. 

Krew: Ostatni wampir 2009

Ekranizacja komiksu i filmowa wersja anime wyprodukowana przez Billa Konga (Przyczajony tygrys, ukryty smok, Hero) we współpracy z reżyserem Chrisem Nahonem (Imperium wilka, Pocałunek smoka). 
Niezły, przyjemny dla oka film, o którym sam Andy Wachowski powiedział: "To piękne. Zupełnie jakby sztuka Francisa Bacona ożyła". 

Lesbian Vampire Killers, czyli noc 
krwawej żądzy 2009

Wampirzyce-lesbijki przygotowujące się do wskrzeszenia swojej królowej, grupa atrakcyjnych studentek, które pod pretekstem badań terenowych imprezują na całego i dwóch gości: erotoman i nierozgarnięty potomek pogromcy wampirów. Dorzućmy do tego słabe aktorstwo, szczątkowy scenariusz i specyficzny humor wyjątkowo niskich lotów. Dla mnie bomba. I dla garstki tych widzów, którzy uwielbiają durnowatą, campową stylistkę i po prostu znakomitą rozrywkę na granicy dobrego smaku. 

Pamiętniki wampirów 2009 – 2017

Amerykański serial telewizyjny na podstawie powieści L. J. Smith. 
Stefan Salvatore i jego brat, Damon, po ponad półtorej wieku powracają do rodzinnego miasteczka. Stefan poznaje tam Elenę. Do złudzenia przypomina ona wampirzycę, która jego samego uczyniła krwiopijcą... 
Całkiem niezły serial skupiający rzeszę fanów na całym świecie. Dla mnie jednak osiem sezonów to zdecydowanie za wiele. 

Pragnienie 2009

Dość ciężki horror/dramat/romans, na pewno nie na słoneczny niedzielny poranek. 
Sang-hyun jest kapelanem znanym z silnej wiary i chęci niesienia pomocy ludziom. Mało kto jednak wie, jak wielkie dręczą go wątpliwości co do życia w świecie przepełnionym śmiercią i cierpieniem. Dobrowolnie poddaje się on eksperymentowi, który ma na celu odnalezienie szczepionki na śmiertelny wirus. Zostaje zarażony, ale szybko powraca do zdrowia, co wierni odbierają jako cudowne ozdrowienie. Wkrótce po tym, jak Sang-hyun odkrywa, iż pociąga go żona przyjaciela, umiera, by nazajutrz obudzić się z dziwnymi symptomami – światłowstrętem, nadzwyczajną siłą witalną i zintensyfikowanymi pragnieniami ciała. Sang-hyun przekonuje się, że jest wampirem, kiedy wysysa krew z pacjenta w śpiączce. Czuje do siebie obrzydzenie. Po nieudanej próbie samobójczej postanawia pozostać przy życiu, ale unikając zabijania. Tae-ju,  żona jego przyjaciela, prowadzi życie monotonne i pełne cierpienia. Opiekuje się chorym mężem i znosi jego nadopiekuńczą matkę. Czuje pociąg do Sang-hyuna. Bohaterowie nawiązują romans. Kobieta odkrywa sekret nowej fizyczności kochanka, jednak początkowy strach przeradza się w jeszcze większą fascynację. Mężczyzna-wampir namawia ją, by razem uciekli, jednak ona ma inny plan – zabicie chorego męża.
Dobry pomysł, znakomite aktorstwo, niebanalne zdjęcia, niemal poetyckie kadry. Porządne, nastrojowe kino. 

30 dni mroku: Czas ciemności 2010

Słaba kontynuacja pierwszej części. 
Po makabrycznych wydarzeniach na Alasce ocalała Stella Olemaun przeprowadza się do Los Angeles. Tam celowo ściąga na siebie uwagę krwiopijców, aby pomścić śmierć męża. 
Film pełen błędów. Nie dorasta do pięt poprzednikowi. 

Nienasycone 2010

Film do mnie nie trafił, może dlatego, że mam awersję do niemieckiego kina. Solidny, ale bez błysku. Niemieckojęzyczny Zmierzch, czyli nastolatka przemieniona w wampirzycę odkrywa, że jej nowe życie nie jest takie całkiem cool, jak mogłoby się wydawać. 

Kołysanka 2010

O dziwo – bardzo dobry polski film grozy, a właściwie czarna komedia z elementami kryminału i sensacji wyreżyserowana przez mistrza Machulskiego. Znakomite kreacje Roberta Więckiewicza i Janusza Chabiora. Inteligentny, nienachalny humor i pomysłowy koncept w, wydawałoby się, do cna wyssanym rodzaju filmów grozy z wampirami w rolach głównych. No i muzyka Michała Lorenca. 

Moja niania jest wampirem 2010

Już tytuł sugeruje, że mamy do czynienia z komedią przygodową, a nie z filmem grozy. 
Ethan nie radzi sobie z opieką nad młodszą siostrą, w związku z czym jego rodzice postanawiają zatrudnić opiekunkę, w której chłopak zaczyna się podkochiwać. Okazuje się, że jest ona wampirzycą. Wkrótce miasto zaczynają opanowywać inne wampiry. Ethan, wampirzyca Sarah oraz przyjaciel Ethana, Benny, postanawiają powstrzymać krwiopijców. 

Zmierzch: Zaćmienie 2010

Bella pragnie przemienienia w wampirzycę, by żyć z Edwardem po wieki wieków. Ten nie chce się na to zgodzić, twierdząc, zapewne słusznie, iż bycie wampirem to przekleństwo. Bella chce, żeby przemienił ją ojciec Edwarda, z drugiej strony jednak wolałaby, żeby zrobił to sam Edward, więc rozważa jego warunek – poślubienie go. Jakby dylematów było mało, wilkołak Jacob wyznaje jej miłość i przekonuje ją, żeby pozostała przy ludzkiej postaci. Ale to jeszcze nie wszystko – Victoria, największy wróg Belli, tworzy armię wampirów, której celem jest zabicie dziewczyny. Edward i Jacob zmuszeni są zawiązać sojusz mający na celu ochronę emo dziewczęcia.

Plaga wampirów 2010

Postapokaliptyczna wizja przyszłości Ameryki zrujnowanej przez polityczno-gospodarczą katastrofę. Dwóch bohaterów, młody chłopak i stary wyjadacz, łowca wampirów, przemierzają zniszczony kraj, broniąc się i uciekając przed wampirzą epidemią. Zmierzają do miejsca zwanego New Eden, podobno całkowicie wolnego od krwiopijców. Po drodze poznają innych podróżników, z którymi kontynuują wędrówkę do leżącego na północy raju. Jak się potem okaże, to nie wampiry są największym problemem ludzi.

Wampiry i świry 2010

Dla fanów Zmierzchu ten film to obraza majestatu,  dla reszty albo kolejna nic nie warta komedia Jasona Friedberga i Aarona Seltzera (Komedia romantyczna, Poznaj moich Spartan, współscenarzyści Strasznego filmu), albo doskonały sposób na odmóżdżenie w piątkowy wieczór. Ja zaliczam się do tych ostatnich. 
Film niemal pozbawiony fabuły, opiera się na głupkowatych żartach i nieustannym puszczaniu oka do widza. Poznaj Beccę Crane, czyli Bellę Swan w krzywym zwierciadle. 1 komentarz:

  1. 31 yrs old Social Worker Allene Rixon, hailing from Saint-Paul enjoys watching movies like Americano and Acting. Took a trip to Historic Centre (Old Town) of Tallinn and drives a Duesenberg SJ Roadster. sprawdz to

    OdpowiedzUsuń