niedziela, 20 sierpnia 2017

Wszystkie twarze wampira. Wybór filmów #6 Od 2001 do 2005

Straceni 2001


Zapychacz ekranu, czyli film do bólu przeciętny. 
Bohater w drodze na ślub swojej siostry zabiera autostopowicza, który okazuje się być łowcą wampirów tropiącym akurat grupę młodych krwiopijców. Wampiry zaatakowały i zostawiły na pastwę losu Megan. Sean i łowca docierają do niej. Wkrótce okazuje się, że główny bohater może nie dotrzeć na ślub siostry, gdyż został zainfekowany śmiertelnym wirusem i tylko pokonanie przywódcy grupy wampirów może uratować mu życie. 

Hellsing 2001 – 2002

Bardzo dobry serial anime. 
Hellsing to agencja od pokoleń walcząca z demonami. Jej członkami są między innymi: Victoria – wampirzyca i była policjantka, ojciec Aleksander Anderson – watykański agent, Alucard – wampiryczny arystokrata, Peter Fargason – dowódca sił zbrojnych agencji, były kapitan brytyjskiej armii, Walter – kamerdyner, niegdyś przestępca. Niebanalne zestawienie. 
Aleksander Anderson to postać wzorowana na Edwardzie Van Sloanie, aktorze, który grał Abrahama Van Helsinga w Draculi z 1931. 

Blade: Wieczny łowca II 2002

Wesley Snipes po raz drugi wciela się w jednego z najskuteczniejszych zabójców wampirów w historii kina. Tym razem zawiera on przymierze z wampirami, aby pokonać nową rasę krwiopijców – istoty atakujące tak ludzi, jak i wampiry, w dodatku odporne na srebro i czosnek. Blade oczywiście przekona się, że wampirom nie można ufać nawet w czasie trwania sojuszu. 
Akcja filmu ma miejsce w Pradze.
Część druga niestety nie jest tak dobra jak poprzednia, uboga fabularnie, zawierająca wiele niepotrzebnych, wkomponowanych na siłę wątków oraz nielogiczności. 
Reżyseria: Guillermo del Toro. 

Dracula: stronice z pamiętnika dziewicy 2002

Można inaczej? Oczywiście, że można! 
Klasyczna  opowieść o wampirze ujęta w niezwykłą formę przedstawienia tanecznego. Film całkowicie niemy i czarno-biały, nie kryjący czerpania ze źródła, ale noszący wyraźne znaki kina na wskroś nowoczesnego. Artyzm przemycający istotne problemy społeczne, takie jak rosnące niepokoje na tle etnicznym. 
Obraz zrealizowany specjalnie dla telewizji kanadyjskiej.
Muzyka Gustava Mahlera to wisienka na torcie. 

Królowa potępionych 2002

Adaptacja powieści Anne Rice. 
Lestat odradza się jako gwiazda rocka i swoją muzyką budzi do życia królową wampirów, która pragnie uczynić go królem swoich wiernych poddanych. Brzmi absurdalnie? Bo takie właśnie jest. Jednak bezbłędnie dobrana muzyka sprawia, iż film ogląda się naprawdę bardzo przyjemnie. 
W roli Lestata wystąpił Steward Townsend (Tom Cruise odrzucił propozycję ponownego zagrania wampira). Jako tytułowa królowa – Alliyah, która zginęła w wypadku samolotowym krótko po ukończeniu zdjęć. Brat sławnej piosenkarki pomagał przy pracach nad zdubbingowaniem jej głosu. 

Łowcy wampirów: Los Muertos 2002

Kontynuacja Łowców wampirów. Jest ksiądz, groźny gang wampirów, seksowne wampirzyce i Jon Bon Jovi jako łowca. Klasyczna rozpierducha w samym sercu Meksyku. 

Underworld 2003

Na ziemi od wieków, niezauważana przez ludzi, trwa wojna między arystokratycznymi wampirami a brutalnymi Lykanami. Selena, sprytna i piękna przedstawicielka rodu wampirów, odkrywa tajemnicę ważną dla obu zwaśnionych rodów. 
Underworld to film niedopracowany fabularnie, z niezrozumiałym i chyba niepotrzebnym wątkiem miłosnym, pełen efektów specjalnych inspirowanych Matrixem, ale nie tak spektakularnych i ciekawych. Nie można jednak filmowi odmówić szczególnego nastroju, na który składają się ciągle padający deszcz, niebieskawe kadry i lokacje, a właściwie lokacja, jaką jest miasto przypominające Gotham City. 

Dracula II: Odrodzenie 2003

Film nakręcony w Bukareszcie. Rumunia, ojczyzna najsłynniejszego wampira wszechczasów, miała zapewne natchnąć twórców filmu do stworzenia obrazu ponadprzeciętnego. Słabo natchnęła. 
Akcja rozgrywa się w środowisku akademickim. Studenci znajdują w prosektorium nadpalone zwłoki wampira (skąd wampir w prosektorium?). Otrzymują telefon z informacją, iż mogą sprzedać ciało za sporą sumkę. Najpierw jednak chcą zbadać "obiekt". Wampir budzi się do życia i zaczyna siać postrach...
W jednej w ról wystąpił Jason Scott Lee. Zagrał on księdza Uffizi, pogromcę bestii. Aktora o egzotycznej urodzie znamy między innymi z produkcji takich jak Księga dżungli czy Smok: historia Bruce'a Lee


Scooby Doo i Legenda Wampira 2003

Również bohaterowie stworzeni przez Williama Hannę i Josepha Barberę spotkali się z wampirami. 
Słynni łowcy fałszywych zjaw i stworów wybierają się na wakacje do Australii. Na miejscu postanawiają odwiedzić festiwal rockowej muzyki wampirów. Okazuje się, że zespoły znikają w tajemniczych okolicznościach, a w okolicy grasuje straszliwy Wrzaskun wraz ze swoją świtą, do złudzenia przypominającą zaginioną ekipę muzyków biorącą udział w poprzednim festiwalu. 

Straż nocna 2004

Rosyjski film fantasy na motywach powieści Siergieja Łukjanienki i Władimira Wasiliewa.
Akcja rozgrywa się w Moskwie. Równowaga między siłami światła i mroku jest zachwiana.
Zgodnie z umową Straż nocna patroluje świat magów, wampirów i czarownic, natomiast Mroczni patrolują siły światła. 
Zgodnie z przepowiednią niebawem pojawić ma się "Ten wielki" mający położyć kres konfliktowi. Nie wiadomo tylko, po której ze stron się opowie. 
Obraz znakomity, nie tylko pod względem fabularnym, ale i wizualnym. Bardzo dobra praca kamery. 

Pollena Dracula 3000 2004

Okropna telewizyjna produkcja Niemcy/RPA. 
Załoga statku Demeter odnajduje dryfujący w przestrzeni kosmicznej, zaginiony sto lat wcześniej wrak, na pokładzie którego czai się... 
Oglądanie tego filmu to naprawdę bolesne doświadczenie. 

Blade: Mroczna Trójca 2004

Ostatnia, najsłabsza część trylogii o dhampirze.
Tym razem Blade zmierzyć się musi nie tylko z wampirami, ale z samym Drakulą, który w sprytny sposób podburza przeciw niemu ludzi. Oczerniony w mediach, przedstawiany jako potwór Blade ścigany jest przez policję. Bohater dołącza do Nocnych Łowców, niedoświadczonej grupy polującej na wampiry. 

Van Helsing 2004

Film przenosi nas w drugą połowę XIX wieku. Van Helsing zostaje wysłany przez Watykan do Europy wschodniej, by rozprawić się z Drakulą, człowiekiem-wilkiem i monstrum Frankensteina. Pomaga mu Anna, która pochodzi z rodziny od wieków walczącej z hrabią. 
Typowe kino rozrywkowe, przyjemne dla oka. Nie tylko za sprawą Hugh Jackmana i olśniewającej Kate Beckinsale. 

Dracula III: Dziedzictwo 2005

Kręcona ponownie w Bukareszcie kolejna część filmu o księdzu-łowcy wampirów. Część, która równie dobrze mogłaby się nie ukazać. 
Filmu nie ratują ani Rutger Hauer (Drakula), ani Roy Scheider, ani tym bardziej Jason Scott Lee. 
Duchowny wybiera się do Transylwanii, aby zgładzić Drakulę. Towarzyszy mu Luke, chłopak, którego dziewczyna jest więziona przez krwiopijcę. 

Straż dzienna 2005


Efektowna, dostarczająca sporej dawki rozrywki kontynuacja Straży nocnej. Słowiańska dusza wtłoczona w efekty specjalne rodem z Hollywood. Tak powinno się robić filmy fantasy. 
Akcja zaczyna się dokładnie w momencie, w którym kończy się część pierwsza. 
Okazuje się, że "Wielkich" jest dwóch. Jeden z nich, działający w służbie ciemności, to syn głównego bohatera, Antona. Kiedy dwóch "Wielkich" spotka się, nastąpi apokalipsa. 

Wampiry: Przemiana 2005

Para turystów wpada w sam środek trwającej osiemset lat wojny między wampirami. Jedni krwiopijcy uwielbiają ludzką krew, drudzy, którym przewodzi zmysłowa Sang Neung, pragną zakończyć krwawe rządy Nirana. 
Niran porywa Amandę, dziewczynę Conora. Ten musi przyłączyć się do Sang Neung i jej świty, by pokonać Nirana i uwolnić ukochaną. 
Typowy przykład filmowej tandety. 


BloodRayne 2005

Uwe Boll, doktor literatury i mistrz beznadziejnych adaptacji gier komputerowych, tworzy film o dziewczynie będącej owocem gwałtu wampira na śmiertelniczce. Rayne pragnie zemsty na swoim potężnym ojcu, Kaganie.
Produkcja logicznie i fabularnie dziurawa jak ser szwajcarski. W dodatku wybitnie niskobudżetowa, na co przykładem jest zatrudnienie prostytutek w rolach kochanek Leonida za, bagatela, sto pięćdziesiąt euro. Filmu nie ratuje nawet moja ulubiona Michelle Rodriguez. Ani piersi Kristanny Loken.1 komentarz:

  1. 32 year old Community Outreach Specialist Cami Girdwood, hailing from Maple enjoys watching movies like Benji and Gambling. Took a trip to Rock-Hewn Churches of Ivanovo and drives a Outlook. przejdz tutaj

    OdpowiedzUsuń