poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Wszystkie twarze wampira. Wybór filmów #5 Od 1990 do 2000

Krwawa Maria 1992

Marie to wampirzyca grasująca w Pittsburghu. Poluje wyłącznie na przestępców, oszczędza natomiast porządnych obywateli. Pewnego razu zalicza wpadkę i ugryziony przez nią mafijny boss nie dość, że uchodzi z życiem, to jeszcze zamienia się w wampira i powołuje do istnienia własną grupę krwiopijców. To nie jedyny kłopot Marie. Pewien policjant zbliża się zbyt blisko wampirzycy i jej sekretu. 
Film z elementami komediowymi. Wyreżyserował John Landis. 

 Dracula 1992

Film w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Przez wielu uważany za jeden z najlepszych obrazów wampirycznych. Gwiazdorska obsada z Garym Oldmanem, Winoną Ryder, Anthonym Hopkinsem i Keanu Reevesem na czele.
Opowieść zaczyna się w XV wieku. Wołoski książę Vlad rusza na wojnę z Turkami i wygrywa ją. Jego wrogowie wysyłają ukochanej Vlada wiadomość o jego śmierci. Ta z rozpaczy popełnia samobójstwo. Vlad wraca do domu i dowiaduje się, że kapłani nie chcą pochować ciała Elisabety, gdyż ta odebrała sobie życie. Rozwścieczony i zrozpaczony książę wyrzeka się Boga i poprzysięga krwawą zemstę. Następnie film przenosi nas do XIX wieku i przedstawia nam motywy z powieści Brama Stokera.
Wizualne arcydzieło, niezwykle nastrojowe, w konwencji upiornej baśni. Od scenariusza można by natomiast oczekiwać więcej. 

Wywiad z wampirem 1994

Dzieło na motywach książki Anne Rice. Kolejny w zestawieniu film mający rzeszę wiernych fanów.  Podobnie jak Dracula Coppoli wyróżnia się gwiazdorską obsadą (Brad Pitt, Tom Cruise, Antonio Banderas, Christian Slater, Kirsten Dunst). 
Luis de Pointe du Lac traci żonę, która umiera w trakcie porodu. Zrozpaczony po śmierci ukochanej kobiety i córki nie widzi sensu życia. Odwiedza go wampir Lestat i obiecuje mu ukojenie cierpienia i życie wieczne, co oczywiście wiążę się z przemianą w krwiopijcę. Luis nigdy nie stał się do końca krwiożerczym potworem, choć niejednokrotnie był świadkiem straszliwych zbrodni, jakich dopuszczał się Lestat. Bohater spotyka się z dziennikarzem z San Francisco, kiedy czuje, że musi opowiedzieć o swoim życiu, życiu po życiu i o tym co przez ten czas widział i czuł. 
Reżyser Neil Jordan uczłowieczył wampira, wyeksponował jego portret psychologiczny. Wywiad z wampirem to bardziej dramat psychologiczny niż horror z krwi i kości. 

Wampir w Brooklynie 1995

Horror o zacięciu komediowym w reżyserii legendarnego Wesa Cravena. Nieco więcej o filmie w tekście Nazywam się Wes Craven i przyszedłem uratować horror.
W wypadku na planie filmowym zginęła dublerka Angeli Bassett (na zdjęciu), Sonya Davis. 


Uzależnienie 1995

Nakręcony w dwadzieścia dni (!), niedoceniany film Abela Ferrary (Policjanci z Miami, Porywacze ciał, Pasolini, Crime Story). Depresyjny traktat filozoficzny o odwiecznej walce dobra i zła toczącej się w ludzkim umyśle, czy może o walce umysłu z ciałem i jego słabościami. 
Studentka filozofii zostaje ugryziona przez wampira. Narastający w niej głód krwi przypomina silne uzależnienie od narkotyków. 

Dracula – wampiry bez zębów 1995

Mel Brooks i Leslie Nielsen to gwarancja dobrej zabawy. 
Czarna komedia będąca parodią wampirycznych filmów kręconych na podstawie powieści Brama Stokera. 


Od zmierzchu do świtu 1996

Kiedy mistrzowie absurdalnego kina akcji biorą się za film o wampirach, można oczekiwać ostrej jazdy bez trzymanki. Film wyreżyserowany przez Roberta Rodrigueza według scenariusza Quentina Tarantino. Występują m. in. George Clooney, Harvey Keitel, sam Tarantino, Juliette Lewis, Salma Hayek, Danny Trejo. 
Dwóch braci bandziorów ucieka przed policją do Meksyku, gdzie spotkać się mają z przyjacielem jednego z nich i odebrać obiecane pieniądze. Po drodze porywają udających się na wycieczkę kamperem byłego pastora i dwoje jego dzieci. Wszyscy zatrzymują się w przydrożnej nocnej knajpie Titty Twister, która okazuje się być siedliskiem wampirów. 
Krwawa, odjechana pulpa. Świetny pomysł i kreacje głównych bohaterów, szczególnie Richarda Gecko, zaburzonego psychicznie mordercy z niepohamowanym pociągiem do kobiet. Wydaje się jednak, że scenariusz można by  napisać lepiej. Szczególnie w drugiej części filmu, kiedy to akcja dzieje się już tylko w Titty Twister, oczekujemy czegoś więcej niż "tysiąca sposobów na zabicie wampira". 

Buffy: Postrach wampirów 1997

Młodzieżowy serial o młodej dziewczynie, której przeznaczeniem jest walka z wampirami. Pomaga jej w tym ekscentryczny bibliotekarz. W roli tytułowej Sarah Michelle Gellar. 
Powstało siedem sezonów. Ósmy kontynuowany był już nie jako film, a komiks. 

Wampiry 1998

Film Johna Carpentera na podstawie powieści Johna Steakly'ego. 
W Nowym Meksyku z wampirami walczy specjalny oddział pogromców wysłany przez Watykan. 
Horror w konwencji westernowej. 

Mądrość krokodyli 1998

Niezwykle nastrojowy, naszpikowany smakowitymi kadrami rodem z kina niemego horror i dramat opowiadający historię wampira-(multi) artysty, uwodzącego kobiety i wysysającego z nich krew, jednocześnie szukającego tej jednej, mogącej go "odkupić". Tylko czy kobieta, w której się zakocha, sama nie stanie się dla niego wampirzycą? Niekoniecznie dosłowną...
Jude Law już znany, ale jeszcze nie pokazujący pełni talentu. 

Blade – Wieczny łowca 1998

Pierwsza część trylogii, której scenarzystą (a później także reżyserem) jest David S. Goyer. 
Blade to bohater komiksowy, stworzony przez Marva Wolfmana i Gene'a Conlana. 
Główny bohater, pół-wampir, pół-człowiek, walczy z krwiopijcami w obronie ludzi. 
Dorre kino akcji z efektami specjalnymi zwiastującymi legendę Matrixa.

Blood: The Last Vampire 2000

Krótkometrażowe, nieskomplikowane anime.
Akcja ma miejsce w Japonii. Jest rok 1966. Saya, członkini tajnego oddziału zajmującego się walką z wampirami, zostaje wysłana do amerykańskiej bazy Yokota. Tam odkrywa, że wśród uczniów tamtejszej szkoły ukrywają się krwiopijcy. 

Książę ciemności: Prawdziwa historia 2000

Inne spojrzenie na tematykę "drakuliczną". Film stylizowany na prawdę historyczną ze szczątkowymi śladami horroru. Historia arystokraty próbującego odzyskać swoje ziemie. 
Telewizyjna produkcja rodem z USA. 

Cień wampira 2000

Film w filmie. 
Murnau kręci Nosferatu. Główną rolę postanawia powierzyć Maxowi Schreckowi (nazwisko po niemiecku oznacza "trwogę), który jest... prawdziwym wampirem. Reżyser chce ukryć prawdę przed ekipą filmową, ale nie pozwala na to mroczna natura krwiopijcy. 
Film przeplatany oryginalnymi ujęciami z filmu niemieckiego ekspresjonisty. 
W roli Murnaua wystąpił John Malkovich, w Schrecka zaś wcielił się świetny Willem Dafoe. 

Dracula 2000

Dziwny tytuł (niekoniecznie oznaczający ilości wyprodukowanych filmów o wampirach), słaba fabuła. 
Grupa złodziei podczas włamania i rabunku przypadkowo uwalnia wampira. 
Producentem wykonawczym filmu był Wes Craven, mistrz eksploatowania obszarów do cna wyeksploatowanych. 

Mały wampirek 2000

Holendersko-niemiecko-amerykańska produkcja komediowo-przygodowa dla najmłodszych. 
Mały Tony przenosi się z rodzicami z wielkiego amerykańskiego miasta do szkockiej prowincji. Niedługo potem zaczynają go nawiedzać sny o wampirach, którymi jest zafascynowany. Poznaje Rudolfa, krwiopijcę, jednak zupełnie nieszkodliwego dla ludzi. Tak on, jak i jego rodzice żywią się tylko krwią zwierząt. Chłopcy zaprzyjaźniają się. Toby poznaje sekrety rodziny, między innymi to, iż prześladuje ją Rooker, łowca wampirów. Rudolf i Toby poszukują magicznego kamienia, który na powrót zamieni wampirzą rodzinę w ludzi. 


2 komentarze:

  1. 33 year old Programmer Analyst II Doretta Pedracci, hailing from MacGregor enjoys watching movies like Comanche Territory (Territorio comanche) and Reading. Took a trip to Al Qal'a of Beni Hammad and drives a Ferrari 212 Export Berlinetta. odniesienia w wikipedii

    OdpowiedzUsuń