poniedziałek, 10 lipca 2017

Wszystkie twarze wampira. Wybór filmów #4 Od 1980 do 1990

Zagadka nieśmiertelności 1983

Film nieżyjącego już (śmierć samobójcza w 2012 roku) Tony'ego Scotta, brata Ridleya. Kojarzony przede wszystkim jako twórca Top Guna, Człowieka w ogniu czy Karmazynowego przypływu, na długo przed największymi hitami stworzył jeden z najciekawszych i najbardziej nastrojowych filmów wampirycznych w historii kina. 
Film grozy, erotyk, dramat psychologiczny w momentami baśniowej tonacji. W rolach głównych Catherine Deneuve, David Bowie i Susan Sarandon.
Błogie życie pary wampirów, Miriam i Johna, zakłócone zostaje przez nagłe i przyśpieszone starzenie się mężczyzny. Oboje, najpierw John, potem Miriam szukają pomocy u dr Sary Roberts, która pracuje nad eliksirem młodości. 

Siła witalna 1985

Tobe Hooper między jedną a drugą Teksańską masakrą piłą mechaniczną nakręcił film o kosmicznych wampirach energetycznych. Podobno bez roznegliżowanej Mathildy May filmu nie dałoby się obejrzeć. 

Raz ugryziona 1985

Pewna czterystuletnia wampirzyca ma poważny problem: do Halloween, do którego został jedynie tydzień, musi trzykrotnie skosztować krwi pięknej dziewicy. Ale weźże, człowieku (wampirze!), znajdź dziewicę w Los Angeles!
W filmie wystąpili między innymi Lauren Hutton i Jim Carrey.

Postrach nocy 1985

Genialny film znany również pod tragicznie niezgrabnym tytułem Kruczoczarna noc
Znakomite połączenie horroru i filmu akcji, doprawione szczyptą humoru. Niepowtarzalna atmosfera przygody rodem z filmu z lat osiemdziesiątych. 
Charley odkrywa, że jego sąsiad jest wampirem, ale nikt mu w to nie wierzy. Tymczasem krwiopijca poczyna sobie coraz śmielej. Uwodzi i przemienia dziewczynę Charleya, Amy (znana w Polsce głównie jako Marcy ze Świata według Bundych Amanda Bearse). 

Lubię nietoperze 1985

Rodzimej produkcji film (z)grozy. 
Wampirzyca Iza w sklepie, w którym pracuje, poznaje psychiatrę. Prosi go o wyleczenie z wampiryzmu. Ten (oczywiście) zakochuje się w niej. 
Produkcję najlepiej streszcza Mietek vel Masochista: Masochista 46 - "Lubię nietoperze".
Ciekawostka: w filmie narkomana i pacjenta dra Junga gra Jonasz Kofta.

Łowcy potworów 1987

Dzieciaki muszą powstrzymać Draculę, który chce zawładnąć Ziemią przy pomocy powołanych do życia monstrów... 

Hrabia Kaczula 1988-1993

Hrabia Kaczula zostaje ożywiony przez swoje wierne sługi, jednak wskutek ich błędu, mianowicie użycia keczupu zamiast krwi, staje się on wegetarianinem. 
Brytyjski serial telewizyjny. 

Nosferatu w Wenecji 1988

Celuloidowa klęska. 
W zamyśle sequel dzieła Herzoga. 
Międzynarodowa obsada, kilku reżyserów i scenarzystów, niepokorny i awanturujący się na planie filmowym Kinski, wielkie ambicje i wielkie pieniądze, których nie widać na ekranie oraz zupełny brak pomysłu na fabułę – tak w skrócie można scharakteryzować to wątpliwej jakości dzieło. 

Pocałunek wampira 1988

Peter Loew, młody wydawca, który karierę okupił zdrowiem psychicznym, spędza noc z Rachel, piękną uwodzicielką o dominującym charakterze. Bohater zaczyna wierzyć, że kobieta jest wampirzycą i przemieniła go. I tak już dziwny Peter zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością. Staje się jeszcze bardziej zgryźliwy i okrutny dla swoich podwładnych, szczególnie dla nowej pracownicy, nieśmiałej Alvy.
Znakomite studium szaleństwa i obłąkania. Tragikomiczny horror czy może dramat psychologiczny? 
Świetny, dynamiczny Nicolas Cage, człowiek o tysiącu twarzy. Choćby tylko w tym filmie. 
Mój numer jeden w tym zestawieniu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz