czwartek, 22 czerwca 2017

Wszystkie twarze wampira. Wybór filmów #1 Do 1945
Drakula halála 1921

Najpewniej pierwszy film wampiryczny, kooperacja austriacko-francusko-węgierska. Opowiada historię dziewczyny, która po odwiedzeniu szpitala psychiatrycznego doświadcza dziwnych wizji i nie potrafi odróżnić snu od jawy. Jeden z pacjentów szpitala uważa się za hrabiego Draculę. 
Film oficjalnie uznany za zaginiony.

Nosferatu – symfonia grozy 1922

O mały włos a ten film również legitymowałby się statusem "zaginionego". Wdowa po Bramie Stokerze, Florence Stoker, wytoczyła Murnauowi proces o nielegalne wykorzystanie powieści jej męża, mimo iż reżyser pozmieniał imiona bohaterów i nieco zmodyfikował fabułę. Florence wygrała spór, co skutkowało nakazem zniszczenia wszystkich kopii filmu. Na szczęście kilka z nich przetrwało, dzięki czemu możemy dziś oglądać jeden z pierwszych horrorów i filmową ikonę niemieckiego ekspresjonizmu z Maxem Schreckiem w roli wampira tak sugestywnej, iż w czasach powstawania filmu oskarżany był o bycie prawdziwym upiorem. 
Dzieło w 1995 roku umieszczone zostało na liście 45 filmów fabularnych wykazujących szczególne walory artystyczne. 

Londyn po północy 1927

Film, który zaginął podczas pożaru wytwórni MGM w 1967 roku. Kilkadziesiąt lat później poddany rekonstrukcji – brakujące kadry zastąpiono zdjęciami z planu. 
Fabuła: Sir Roger Balfour zostaje odnaleziony martwy we własnym domu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi inspektor Burke. Zostaje ono umorzone po tym, jak uznano, iż Balfour popełnił samobójstwo. Po pięciu latach w domu zmarłego pojawia się dziwny mężczyzna w towarzystwie równie dziwnej i niezwykle bladej kobiety. Burke wznawia śledztwo. 

Książę Dracula 1931

Jedna z najważniejszych ekranizacji powieści Stokera. Reżyseria – Tod Browning. W roli tytułowej niezapomniany Bela Lugosi. Absolutna klasyka kina, nie tylko wampirycznego, nie tylko grozy. 

Dracula 1931 (wersja hiszpańska)

Gdy za dnia Universal kręcił wersję amerykańską, z Belą Lugosim, ekipa hiszpańska, podpatrując, czekała na swoją kolej. Za cel postawiła sobie nakręcenie filmu pod kadym względem lepszego. Jej praca rozpoczynała się od śledzenia postępów amerykanów. Następnie każdą scenę starano się nakręcić innymi sposobami. Albo chociaż dłużej. Według wielu wersja hiszpańska pod względem zarówno technicznym jak i fabularnym rzeczywiście wypadła lepiej od amerykańskiej. Ale Carlos Villarias, mimo iż zagrał bez zarzutu, nie był Belą Lugosim.

Znak wampira 1935

Browning przenosi akcję filmu do Czechosłowacji i łączy Księcia Draculę z Londynem po północy. Trochę horroru, trochę kryminału, trochę humoru. Browning i Lugosi już jako rutyniarze tworzą niezłą hybrydę. 

 Córka Draculi 1936

Van Helsing zabija Draculę. Ciało księcia ciemności zostaje wykradzione z kostnicy i po jakimś czasie ulice Londynu znowu stają się niespokojne.
Gloria Holden jako hrabina Marya Zaleska. 
Bela Lugosi nie zagrał w filmie, otrzymał jednak sowite wynagrodzenie za jego promocję. 

Syn Draculi 1943

Karpacki książę przybywa do USA na zaproszenie bogatej dziedziczki. Od razu wzbudza podejrzenia znajomych kobiety, iż nie jest on człowiekiem. 
Wielu widzom nie podobał się Dracula jeżdżący samochodem. Innym przeszkadzał jego wąsik. Mniejsza o szczegóły. W takim tempie tworzenia wariacji na temat krwiopijcy, w 2017 powinniśmy oglądać co najmniej Wujenkę Draculi

Dom Frankensteina 1944

Szalony naukowiec ucieka z domu dla umysłowo chorych i wraz ze swoim pomocnikiem przywołują hrabiego Draculę, Wilkołaka i  potwora Frankensteina, żeby zemścić się na swoich wrogach. 
W rolę Draculi wcielił się John Carradine. Szalonego naukowca zagrał Boris Karloff. Lon Chaney Jr. zalicza kolejny występ w tego typu produkcji. 

 Dom Draculi 1945

Kolejna odsłona wariacji na temat najsłynniejszych kinowych stworów. 
Dracula prosi doktora Edelmana o wyleczenie z wampiryzmu, w rzeczywistości pragnie jednak zbliżyć się do asystentki doktora i uczynić ją swoją towarzyszką. Do tego samego doktora przybywa również Lawrence Talbot, wilkołak, który ma nadzieję, że doktor będzie umiał zdjąć z niego klątwę. W okolicy zaczyna grasować potwór Frankensteina. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz