niedziela, 27 marca 2016

Świąteczna papka

O Świętach Wielkanocnych w nieco innym, mniej radosnym, ale jak najbardziej refleksyjnym tonie. I krótko, gdyż za moment idę spotkać się z przyjaciółmi, bo między innymi na spędzaniu czasu z najbliższymi polegają święta, nie tylko te. 

Mnie to mnie powinno już dziwić. Właściwie nie dziwi, lecz... rozczarowuje? Szokuje? 

Święta i wszelkie sprawy "religijne" już dawno wciągnięto w sferę profanum. Zaduszki to już bardziej Halloween. Boże Narodzenie to żarcie, lampki i prezenty. 

Nie powinien mnie też dziwić pęd do rywalizacji. Kto ma lepiej oświetlony dom i lepszą choinkę. Kto kupi droższy prezent na Komunię Świętą. Właściwie mnie to nie dziwi, lecz... tak, rozczarowuje i szokuje. 

Kilka dni temu, podczas oglądania telewizji (zjawisko niezwykle rzadkie), natknąłem się na świąteczną reklamę pewnego supermarketu. A, chrzanić to. Nie "pewnego". Chodzi o E.Leclerc. 
Przetarłem oczy ze zdumienia, kiedy zobaczyłem chłopczyka, który mówił, dość zadziornie zresztą: "I co? Kto ma najlepszy koszyk?".

[Reklama do obejrzenia TUTAJ]

Czego są dzisiaj uczone dzieci? Że nawet Wielkanoc to czas wyścigu i rywalizacji? Że są gorsze i lepsze "koszyczki"? Że Święta Wielkiej Nocy polegają na tuningowaniu swoich "koszyczków", a nie na radowaniu się zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa, który umarł na krzyżu, żeby odkupić nasze grzechy? 

Mógłbym w tym miejscu napisać kilkunastostronicowy esej, ale miało być krótko. Zresztą, macie swój rozum i domyślacie się, do czego zmierzam. 

Życzę Wam rodzinnych, ciepłych i spokojnych Świąt. Po prostu.

Pamiętajcie o ich istocie i nie dajcie się wciągnąć w skrajny konsumpcjonizm!

Pozdrawiam,

Niezależna Krytyka! :)1 komentarz:

  1. 56 year old Environmental Tech Ellary Doppler, hailing from Port McNicoll enjoys watching movies like "Truman Show, The" and Vehicle restoration. Took a trip to City of Potosí and drives a Ferrari 512S. zobacz te witryne

    OdpowiedzUsuń